Jaką dokumentację otrzymujemy po przeglądach technicznych budynków?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami zarządca budynku lub właściciel obiektu powinien pamiętać o regularnym przeprowadzaniu przeglądów technicznych konstrukcji. Jest to ważne dla zapewnienia osobom zamieszkującym je bezpieczeństwa. Wspomniane zadanie należy zlecić profesjonalistom, którzy nie tylko sprawdzą określone w prawie elementy budynku, lecz także sformułują odpowiedni protokół. Jaki? Kto może zająć się tym zadaniem?
Dokumenty związane z przeglądem budynku
Każdy przegląd techniczny budynku musi zostać udokumentowany. W takim protokole powinniśmy znaleźć informacje wymienione w Prawie budowlanym. Oprócz daty dokonania określonych czynności oraz danych osób odpowiedzialnych za to zadanie, w dokumencie trzeba zawrzeć dane umożliwiające identyfikację konkretnego obiektu, a także imię i nazwisko jego zarządcy albo właściciela.
Ważną częścią protokołu jest wskazanie zakresu danej kontroli oraz jej wyników z uwzględnieniem wszelkich wykrytych nieprawidłowości. Nie powinniśmy również zapominać, że w tym dokumencie powinny znaleźć się też zalecenia dla osoby odpowiadającej za dany budynek. Zadaniem fachowców jest także opisanie sposobu użytkowania elementów obiektu narażonych na działanie szkodliwych czynników. Jeżeli właściciel nie zastosował się do wcześniejszych zaleceń — to też powinno zostać odnotowane. Informacja o przeglądzie musi znaleźć się w książce obiektu budowlanego.
Komu powierzyć dokonanie przeglądu technicznego obiektu?
Tak jak zostało wspomniane, przeglądy budynków powinny przeprowadzać wyłącznie osoby do tego uprawnione. Wiedza na temat prawa budowlanego, a także odpowiednie doświadczenie i znajomość branży pozwalają na rzetelną ocenę obiektu, co z kolei wpływa na bezpieczeństwo wszystkich osób, które w nim przebywają oraz na jego walory estetyczne.